مقالات

مشکلات احتمالی وان جکوزی و نحوه تعمیر آن

مشکلات احتمالی وان جکوزی و نحوه تعمیر آن

هرچه استرس در جوامع شایع‌تر می‌شود و به تبعه آن دیگر بیماری‌ها که زمینه عصبی دارند، شیوع پیدا می‌کند، لوازم و تجهیزاتی که به افراد در مبارزه با این عوارض کمک می‌نمایند، نیز موردتوجه ویژه‌تری قرار می‌گیرند.

نصب وان جکوزی به علت خاصیت درمانی که دارد، در اغلب منازلی که ابعاد ساختمان به آنها اجازه می‌دهد، رواج یافته و این ابزار دوست‌داشتنی در گوشه‌ای از سرویس‌های بهداشتی جا خوش می‌کند و اگر انصاف را در نظر بگیریم به‌خوبی توانسته‌اند، در امر دیزاین نیز موفق ظاهرشده و سرویس‌ها را با طرحی مدرن متحول سازند.

در استفاده و میزان اثربخشی جکوزی‌ها برای تمدد اعصاب و دور ساختن استرس تردیدی نیست اما آنچه از همه بیشتر در اینجا خودنمایی می‌کند، مشکلات احتمالی وان جکوزی و نحوه و چگونگی تعمیر آن است.

امروزه اکثر خانواده‌ها تمایل دارند یک نمونه از این کالا را برای منزل خود خریداری نمایند اما نحوه تعمیر وان جکوزی و پیچیدگی‌های سیستم الکتریکی آن‌که در هم‌جواری با آب است، آنها راکمی دغدغه مند می‌سازد. تشخیص عیب و تعمیر اصولی این ابزارها نیازمند دانش است، ازاین‌رو برای عیب‌یابی این ابزار بهتر است تنها وارد عمل نشده و از متخصصان برندهای معتبری مانند بازرگانی شریعتی برای انجام فرآیند ترمیم و اصلاح مدد بگیرید.

 

مشکلات-وان-جکوزی

 

تنوع گونه های مختلف وان جکوزی :

 

قاعدتاً وان جکوزی مانند دیگر تجهیزات سرویس‌های بهداشتی دارای تنوع حیرت‌آوری است و سبب شده تمامی خانواده بتوانند یک نمونه از آن را برای خود تهیه نمایند، زیرا ابعاد و تنوع طرح این امکان را فراهم می‌آورد با چیدمانی اصولی تمامی اجزای این ابزار به‌خوبی در یک مکان محدود جای‌گیرند و برای صاحبانشان مشکل خاصی ایجاد نکنند، اما این تنوع بر روی سیستم‌ها و تجهیزات این ابزارها تأثیر گذاشته و در صورت بروز مشکلات، نحوه تعمیر وان جکوزی را نیازمند اجرای روش‌های مختلفی به‌منظور عیب‌یابی می‌نماید.

وان جکوزی خانگی امروزه با کاربری‌های متفاوتی عرضه می‌شوند، بدین‌صورت چه در زمان نصب و چه در هنگام تعمیر در ابتدای امر تشخیص نوع جکوزی برای یافتن راه‌حل مناسب ضروری است.
اگرچه سخن گفتن در مورد این تنوع شاید جالب‌توجه باشد اما ما در این مطلب می‌کوشیم حول محور چگونگی تعمیر این ابزار بیشتر سخن بگوییم و شمارا با روش‌های تعمیر سیستمی که دائماً با آب و برق سروکار دارد آشنا نماییم.

 

بررسی مشکلات رایج وان جکوزی و بیان راه کارهای آن

 

نصب وان جکوزی و راه‌اندازی آن، بر اساس جنس و کاربری‌شان به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند و بدین ترتیب هرکدام روش مخصوصی برای نصب و راه‌اندازی دارند، اما در بهترین انتخاب‌ها و تخصصی‌ترین نصب‌ها نیز بعد از مدتی مشکلات یکی پس از دیگری رخ نشان می‌دهند.
گاهی سیستم لوله‌کشی فاضلاب آن دچار مشکل شده و برای برطرف ساختن نیازمند به حضور کارشناسان پیدا می‌کنیم و گهگاه با مشکل نشتی آب و یا تخریب شیرآلات بهداشتی باید دست‌وپنجه نرم نماییم.

بدون آشنایی کامل به نحوه عملکرد و شناخت کافی بر روی قطعات این ابزار تعیین و تشخیص، مشکلات احتمالی وان جکوزی غیرممکن می‌شود، این آگاهی به شما کمک می‌کند در، یافتن عیب و چگونگی حل آنها توانمند شوید. در ادامه شمارا به مطالعه مشکلات رایج وان جکوزی و نحوه سرویس آنها فرامی‌خوانیم.

 

1 – عدم روشن شدن پمپ جکوزی

 

گاهی در هنگام استفاده از جکوزی متوجه می‌شوید که آب به‌خوبی در وان گردش نداشته و مانند گذشته، جکوزی کارایی جالب‌توجهی از خود نشان نمی‌دهد.
در این هنگام تا حد زیادی می‌توان بر روی آسیب دیدن پمپ اطمینان داشت یا به تخریب موتورهای جکوزی شک نمود، زیرا پمپ و موتورها رسالت در جریان نگه‌داشتن آب را در جکوزی‌ها بر عهده‌دارند.
عدم گردش صحیح آب یا عدم روشن شدن پمپ را می‌توان به دلایل چندی وابسته دانست.

این دلایل می‌توانند به علت وجود مشکل در پمپ برق، بروز مشکل در سیستم داخلی و یا حتی سوختن پمپ باشد، اما گاهی نیز فقط پایین بودن سطح آب از حد مجاز دلیل بروز این مشکل می‌باشد و هیچ خللی در پمپ و نحوه کارایی آن وجود ندارد.

 

روشن نشدن پمپ جکوزی

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل :

 

برای برطرف ساختن آنچه پیش‌آمده در ابتدای امر باید به بررسی سیستم برق‌کشی پرداخت،
این فعالیت را از برق کنتور ساختمان و شبکه اصلی برق‌رسانی ساختمان آغاز نمایید و مسیر را به‌طور کامل تا جکوزی ادامه دهید.
اگر در مورد صحت برق ساختمان مطمئن شدید باید کابل وردی برق به موتور جکوزی و دوشاخه برق را نیز ازنظر عدم عیب و نقص موردتحقیق قرار دهید.

اگر متوجه شدید که مشکل از سیستم برق‌رسانی نیست و علت افت سطح آب می‌باشد در اینجا باید به سراغ سنسور مربوط به سنجش سطح آب، ‌رفته و دلیل عدم کارکرد صحیح آن را بیابید با حل عیب وارده می‌توانید، بر مشکل عدم روشن شدن پمپ فائق آیید.

در مرحله آخر نیز زمانی که از صحت برق و سنسور اطمینان کامل کسب نمودید باید علل خرابی را در پمپ و سیم‌پیچ آن بیابید. گاهی با سوختن خازن پمپ یا حتی خود پمپ شاهد عدم عملکرد مناسب جکوزی می‌شویم. در این حالت انتخاب با شما است که به تعمیر پمپ معیوب اقدام نموده یا به خرید نمونه‌ای نو بپردازید. درصورتی‌که هنوز از کارکرد ابتدایی پمپ مدت‌زمان زیادی نگذشته باشد، مسلماً تعمیر آن به‌صرفه است اما پمپ‌های قدیمی را بهتر است با نمونه‌ای جدید جایگزین نمایید.

 

2 – انتشار صدای بلند از پمپ هنگام کارکرد :

 

در اینجا دلایل مختلفی برای بروز این صدا می‌توان ذکر نمود که رایج‌ترین آنها درگیر بودن پروانه با قاب پمپ، عدم رسیدن آب کافی توسط پمپ و تخریب لرزه‌گیر پمپ، مهم‌ترین آنها می‌باشد.
در اینجا نحوه تعمیر وان جکوزی متناسب با معضل ایجادشده متفاوت است.
متخصصین شگردهای مختلفی برای برطرف ساختن این معضل و کاهش صدا ارائه می‌نمایند که مسلماً اجرای هرکدام از آنها برای حل یک مورد خاص لازم و ضروری است و سروصدای زیاد پمپ را برطرف می‌سازد.

 

جت آب جکوزی

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل

 

همان‌طور که اشاره نمودیم، اولین دلیل ایجاد صدای زیاد جکوزی درگیر بودن پروانه با قاب پمپ می‌باشد،
در اینجا برای حل مشکل ایجادشده باید به برطرف سازی درگیری پمپ با قاب که ممکن است، براثر جابه‌جایی یا تاب برداشتن یا حتی شل شدن قاب محافظ پمپ ایجادشده اقدام نماییم.
بدین ترتیب بخش اعظمی از سروصدا کاهش می‌یابد اگر با این کار هنوز هم شاهد انتشار صدای غیرمعمول از جکوزی هستید، دقت نمایید آیا مانعی مانند اجسام خارجی در مسیر ساکشن ها قرار نگرفته و آب کافی توسط پمپ‌ها دریافت می‌شود، زیرا در بسیاری موارد عدم دریافت آب کافی به علت تجمع مواد زائد در ساکشن‌ها ایجاد می‌شود.

پاک نمودن مرتب توری و صافی‌ها از مو و اجسام خارجی تأثیر خوبی بر روی کاهش صدای تولیدشده از جکوزی دارد. در زمان اجرا و نصب وان جکوزی متصدیان امر به قرار دادن لرزه‌گیرهایی به‌منظور کاهش آلودگی صوتی دستگاه پمپ می‌پردازند که در برخی موارد این لرزه‌گیر با نقص مواجه شده و به‌کلی کارایی خود را از دست می‌دهد و این امر شرایطی ایجاد می‌کند که جکوزی در حین کار با سروصدای زیاد استفاده‌کنندگان را آزرده‌خاطر ‌نماید. در این مواقع تعویض لرزه‌گیر تنها راه‌کار مؤثر است.

 

3 – کاهش فشار خروجی آب :

 

یکی از مشکلات احتمالی وان جکوزی کاهش فشار خروجی آب بوده که در بسیاری از مواقع مالکان جکوزی‌ها را گله‌مند می‌سازد.
این کاهش فشار خروجی آب بر روی خروجی آب از ماساژورها و فشار جت‌ها نیز تأثیر منفی گذاشته و به‌طورکلی کارایی جکوزی را دارای افت می‌کند و نارضایتی فراوانی را از این سیستم‌ها به وجود می‌آورد.
متخصصان امر مهم‌ترین دلیل کاهش این فشار را به پایین آمدن توان دستگاه در ایجاد مخلوط آب با هوا می‌دانند.
به همین دلیل تمامی تلاش خود را به‌منظور احیای مجدد سیستم جکوزی برای ساخت مخلوطی قدرتمند از آب‌وهوا منظور می‌نمایند.
برای رسیدن به این سطح کیفی خوب راهکارهای ویژه‌ای اتخاذ می‌شود که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 

کاهش فشار خروجی آب

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل

 

اگر از متخصصان این حوزه مانند مهندسان فعال در شرکت بازرگانی شریعتی به‌منظور تعمیرات کمک بگیرید، آنها به علت آگاهی کامل به‌تمامی زوایای این سیستم برقی – آبی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اصلاح معایب ایجادشده می‌پردازند.
نحوه تعمیر وان جکوزی در زمانی که با کاهش فشار خروجی آب مواجه هستیم، شاید چنان پیچیده نبوده و فقط مربوط به عدم تنظیم درست شیر هوا باشد.
در این زمان با بازنمودن شیر هوا به حد کافی در بسیاری موارد مشکل به‌سرعت حل می‌شود، اما در موارد حادتر نیازمند هستیم که توپی جت به‌طور کامل بازشده و متعلقات آن به‌خوبی پاک‌سازی شوند تا جکوزی بتواند مانند روز اول کار کند.

اما گاهی نیز با این تمهیدات بازهم مشکل حل‌نشده و شاهد افت فشار هوا هستیم، در اینجا باید بررسی نمود که آیا شیر هوا آسیب‌ندیده باشد که در صورت معیوب بودن آن تعویض الزامی است تا کارکرد جکوزی به حالت عادی خود برگردد.

 

4 – تاخیر فراوان در تخلیه آب جکوزی :

 

اگر متوجه شده‌اید که به‌تازگی آب دستگاه مانند روزهای ابتدایی نصب وان جکوزی با سرعت‌بالا تخلیه نشده و مدت‌زمان زیادی صرف این عمل می‌شود و به دنبال راهکاری برای حل آن هستید، باید آن را در سیستم فاضلاب جستجو نمایید.
سیستم فاضلاب در جکوزی‌ها دارای اهمیت زیادی هستند که خلل در کارایی آنها موجب صدمات وسیعی به دستگاه‌های داخلی می‌شود، ازاین‌رو توجه به آن و حل مشکلات ایجادشده باید در دستور کار مالکان قرار گیرد. برای برطرف سازی عوامل کند شدن تخلیه آب باید از تنظیم بودن پیچ رگلاژ داخل و همچنین عدم مشکل فنی و درنهایت عدم انسداد لوله فاضلاب اطمینان کسب نمایید. هرکدام از این عوامل ذکرشده تأثیر زیادی بر نحوه خروج فاضلاب دارند.

 

تخلیه-وان-جکوزی

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل

 

انسداد لوله فاضلاب یکی از مشکلات احتمالی وان جکوزی و بررسی عدم بروز آن‌یک فعالیت ساده بوده که از عهده خریداران نیز به‌راحتی برمی‌آید و آنها با یک دقت نظر اجمالی می‌توانند معضل را به‌طور کامل حل نمایند، اما اگر در بررسی‌ها متوجه مانعی نشدید، مسلماً باید به سراغ گزینه‌های دیگر مشکل‌زا برویم.
در اینجا متخصصان در گام اول پیچ رگلاژ را در زیرآب تنظیم نموده و درصورتی‌که به بهبود عملکرد فاضلاب بی انجامد، مسیر خروجی را به صورتی اصولی نظافت می‌نمایند و درنهایت به‌منظور کارکردی پرقدرت‌تر دوباره از تنظیم رگلاژ مطمئن می‌شوند، انجام این امور تا حد زیادی به بهبود خروج فاضلاب کمک می‌نماید و آن را به شرایط عادی بازمی‌گرداند.

 

5 – نشتی آب از بخش زیرین وان جکوزی :

 

اگر متوجه شده‌اید که جدیداً از بخش زیرین وان جکوزی آب نشتی می‌کند، شاید علت در بدنه و ایجاد صدمه به آن باشد، اما اگر بدنه سالم بوده معمولاً دلایلی دیگری برای این موضوع ذکر می‌شود.
بدنه‌های جکوزی‌ها از متریال‌های باکیفیت و عایق رطوبت انتخاب می‌شوند، به همین دلیل وارد شدن صدمه به آن به‌ندرت اتفاق می‌افتد اما در صورت بروز چنین سانحه‌ای بهتر است بدانید، نحوه تعمیر وان جکوزی در چنین مواقعی به سهولت اجرا می‌شود.

اما از دیگر مواردی که مقدمات نشتی وان جکوزی را پدید می‌آورند، می‌توان به عدم آب‌بندی زیر وان، خراب شدن شیلنگ، ایجاد نقص در پمپ، تخلیه آب در جوار ماساژور، بروز نشتی از پشت دستگیره‌ها یا آبشار و ایجاد مشکل در بخش سیفون اشاره نمود.

 

جکوزی-مدرن

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل :

 

باوجود پانل‌ها تشخیص علت نشتی سخت است، ازاین‌رو در اولین اقدام تعمیرکاران به برداشتن پانل‌ها و کشف علت نشتی می‌پردازند.
پس از رؤیت محل نشتی اگر متوجه شوند که به علت آب‌بندی ضعیف این امر حاصل‌شده به رفع نقص احتمالی اقدام می‌نمایند و آب‌بندی زیرین وان را تعمیر می‌کنند.
در این زمان وان باید کاملاً بازشده و آب‌بندی به بهترین کیفیت ممکن انجام شود.

گاهی نیز شیلنگ‌ها باعث نشتی می‌شوند، استفاده از چسب‌های پی‌وی‌سی به‌منظور مهار نمودن شلنگ‌ها و عایق‌بندی آنها ضروری است.
باید اتصالات شلنگ‌ها به‌طور دقیق رصد شده و کوچک‌ترین منفذی برای نشت آب باقی نماند.
عدم نصب صحیح پمپ نیز دلیلی برای نشتی است، پمپ در مسیر اتصال خود به جکوزی باید درست آب‌بندی شود، در غیر صورت احتمال نشتی از آن به‌مراتب نسبت به دیگر قسمت‌ها بالاتر است زیرا پمپ مجموعه‌ای از قطعات دیگر را نیز به همراه دارد که هرکدام از آنها اگر درست و اصولی در جای خود محکم نشده باشند درصد نشتی را ارتقا می‌دهند.
این قطعات شامل مهره، فنر، ماسوره، لوله‌های اتصال و … می‌شود.

اگر به برندهای معتبر موجود در بازرگانی شریعتی مراجعه نموده باشید،
آنها با اعزام نصابان حرفه‌ای در زمان نصب وان جکوزی تمامی قطعات را به‌گونه‌ای آب‌بندی می‌کنند که در آینده مشکلات نشتی برای شما به وجود نیاید.
آب‌بندی تمام مواردی که بیان نمودیم تأثیر به سزایی در کیفیت کارایی جکوزی دارد اما در این میان از پیچ‌های ماساژور نیز نباید غفلت ورزید، زیرا شل یا هرز شدن آنها نیز مزید علت شده و سبب نشتی می‌شوند، پس از سفت بودن آنها نیز اطمینان کسب نمایید.
درنهایت بخش دستگیره یا آبشار نیز باید به جهت عایق شدن با چسب‌های سیلیکونی پوشش داده شوند.
با در نظر گرفتن تمامی این تمهیدات در کنار هم خیالتان از بابت عدم انتشار آب جکوزی به محیط اطراف راحت می‌شود.

 

6 – ایجاد خط و خش یا شکستن ورقه

 

ایجاد خط و خش یا شکستن ورقه نیز از مشکلات احتمالی وان جکوزی است.
در اینجا اجرای مراحل کار به‌صورت جزءبه‌جزء باعث می‌شود، وان ترک برداشته یا حتی شکسته به‌طور کامل‌ترمیم شود و مشکل شکستگی آن مرتفع گردد.
اگرچه سعی می‌شود تا حد امکان وان‌ها را مقاوم ساخته اما بی موالاتی در مورد این ابزار مستحکم نیز موجب صدمه یافتن آن می‌شود.
رها نمودن جسم سنگین یا قدم گذاشتن ناگهانی و اعمال فشار مضاعف به معیوب شدن وان منتهی شده و باعث بدکار کردن و عملکرد نامطلوب آن می‌شود.

 

 

– راهکار اصولی برای حل این مشکل

 

مرحله ابتدایی تشخیص محل شکستگی است،
زیرا بسیار اتفاق می‌افتد که وان دارای ترک‌های ریزی باشد، ولی از چشم استفاده‌کنندگان پنهان بماند، بدین ترتیب به‌محض رؤیت ترک‌ها هرچند بسیار ریز از استفاده وان خودداری نموده و سریعاً آن را به اطلاع تعمیرکاران برسانید.
تعمیرکاران به‌محض حضور در محل اقدام به فعالیت نموده و برای اصلاح منطقه آسیب‌دیده با دریل به ایجاد سوراخی 9 سانتی در میانه ترک می‌پردازند.
سپس سوراخ و ترک را با عایق فوم پر نموده و شکاف را ترمیم می‌کنند.
به‌منظور ارائه کاری تمیزتر یک لوله بر روی اسپری قرار داده تا مواد عایق فوم به شکلی مناسب‌تر داخل سوراخ و ترک جای‌گیرند.

ارائه بهترین کار نیازمند دقت نظر و انجام ظرافت‌های لازم است.
شما در زمان پر نمودن ترک شاید با بیرون آمدن مواد عایق روبرو شده که در چنین حالتی استفاده از یک درزگیر یا چسب اپوکسی حلال مشکل است که تمام سطح را پوشانده و کار را به بهترین نحو ممکن به اتمام می‌رساند. حال دیگر می‌توان با سنباده زدن سطحی صاف و صیقلی را به‌گونه‌ای که ناحیه چسب کاری شده با دیگر قسمت‌ها هم‌تراز باشد به دست آورد.
درنهایت فقط هم‌رنگ نمودن قسمت چسب کاری با وان می‌مانند که این امر نیز به مدد اسپری‌های مخصوص رنگ صورت گرفته، حال که کار به اتمام رسیده وان را شست‌وشو داده تا قسمت‌های دیگر که به رنگ آلوده شدن پاک‌سازی‌شده و بدین ترتیب تعمیر وان جکوزی ترک‌خورده نیز به پایان کار خود برسد.

 

خدمات مجموعه بازرگانی شریعتی

شما با مراجعه به بازرگانی شریعتی علاوه بر تهیه مرغوب‌ترین کالاهای سرویس بهداشتی، نصب تمامی ابزارهای توکار و روکار این بخش از ساختمان را نیز جزء خدمات این مجموعه پویا و پرتلاش دریافت می‌نمایید. نصب وان جکوزی جزء فعالیت‌های روتینگ این برند است که آن را با اعزام متخصصین خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ضمانت صحت عملکرد دستگاه ارائه می‌دهد. مجریان این شرکت در کنار کادری مجرب یک تیم فنی قدرتمند را فراهم ساخته‌اند که سابقه‌ای طولانی آنها در این زمینه دلیل خوبی برای اعتماد همه‌جانبه به نحوه فعالیت آنها است.

به‌هرحال بروز اشکال برای وان جکوزی چه در زمان حمل‌ونقل و چه در هنگام نصب یا حتی استفاده غیرقابل‌اجتناب است، ازاین‌رو آشنایی با تیمی که بتواند تمامی مشکلات را به‌خوبی تشخیص داده و نحوه تعمیر وان جکوزی و برطرف ساختن صدمات وارده را به بهترین روش ارائه دهد یک نیاز ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *