مقالات

انواع شیرآلات

انواع شیرآلات

انواع شیرآلات در بخش‌های مختلف ساختمان‌ها فارغ از نوع مسکونی، اداری، تجاری و … توانسته‌اند، خدمات درخور توجهی را به اقشار مختلف جامعه ارائه دهند. این تجهیزات به حدی در ساختمان‌ها ضروری هستند که در صورت نبودشان افراد از استقرار و سکونت در چنین مکانی اجتناب نموده و تا بررسی و انتخاب یک شیرآلات استاندارد، مرغوب و کارآمد از رفتن به آن ساختمان پرهیز می‌کنند. از طرفی نمی‌توان تأثیر مستقیم شیرآلات بر سلامتی افراد به دلیل انتشار یون‌های مخصوص در آب مصرفی را نادیده گرفت. بدین ترتیب انتخاب از میان انواع شیرآلات که از متریالی باکیفیت بهره برده باشد و یون‌های سمی و خطرناک را در آب رها نکند و از سوی دیگر در تماس با آب دچار خوردگی، پوسیدگی و تخریب نشود الزامی است.

معرفی انواع شیرآلات موجود در بازار بر اساس جنس و ساختار:

در حال حاضر می‌توان انواع شیرآلات موجود در بازار را بر اساس دو مؤلفه مهم جنس یا متریال به‌کاررفته در ساخت و ساختار عرضه‌شده در دودسته مجزا معرفی نمود. هرکدام از این دسته‌ها شامل موارد متعددی هستند و انتخاب آزادانه‌ای را برای خریداران فراهم نموده‌اند.

1- انواع شیرآلات بر اساس جنس و متریال ساخته‌شده:

جنس شیرآلات می‌تواند، برای خریداران دوام و ماندگاری، شرایط بهینه زندگی و سلامت جسم را به ارمغان آورد، ازاین‌رو معیاری نیست که بتوان با سهل‌انگاری از کنار آن گذشت، زیرا در این صورت ممکن است، مخاطرات فراوانی را به بستر زندگی مصرف‌کنندگان وارد سازد.

 • انواع شیرآلات برنجی:

مناطقی که ساکنین آن همیشه به دلیل رسوب املاح موجود در آب بر روی شیرآلات با مشکل مواجه هستند، حتماً به سمت متریال برنج و پایداری آن در برابر رسوب و ماندگاری عالی‌اش در مقابله با رطوبت می‌روند.

 • انواع شیرآلات استیل ضدزنگ:

انواع شیرآلات استیل ضدزنگ نیز با ظاهر جذاب و گیرایشان توانسته‌اند، طرفداران بسیار کسب کنند. اگر بتوانید مانع ایجاد خراش و آسیب در لعاب استیل سطح شیر شوید، قادرید تا بر ماندگار این قطعه افزوده و آن را از آسیب‌ها بر حذر دارید.

 • انواع شیرآلات مسی:

اگر ماتی شیرآلات مسی شمارا مجذوب خودکرده باید بدانید این شیرها اگرچه در برابر آب پایدار و مقاوم هستند، اما هرز گاهی به‌منظور بازگردانی جلا و درخششان نیازمند صیقل دادن می‌باشند. پس اگر فرصت چنین کاری را ندارید از خرید شیر مسی صرف‌نظر نمایید.

 • انواع شیرآلات برنزی:

انواع شیرآلات برنزی در دسته کالاهای لوکس و گران‌قیمت به فروش می‌رسند و افرادی که به اجرای طرح‌های لاکچری در ساختمان خود علاقه‌مند بوده و از باب هزینه نیز مشکلی ندارند، به سمت این شیرآلات مایل می‌شوند.

 • انواع شیرآلات پلاستیکی:

در مکان‌هایی که نیاز چندانی به دوام و ماندگاری شیرها نبوده و فقط هزینه کم ملاک انتخاب است، شیرهای پلاستیکی گزینه‌های مطلوبی هستند. در غیر این صورت نمی‌توان بر کیفیت، عدم‌تغییر رنگ، عدم شکنندگی و … این قطعات امیدی داشت.

 • انواع شیرآلات روی:

شیرآلات روی از دسته‌های پراستفاده در میان انواع شیرآلات موجود در بازار به شمار می‌روند، زیرا به دلیل ترکیب دو متریال مس و روی توانسته‌اند، مزایای برتر تمامی شیرآلات دیگر را از آن خودساخته و معایب را نیز از بسترشان تا حد زیادی بزدایند. به‌گونه‌ای که اکنون مقرون‌به‌صرفه‌ترین و باکیفیت‌ترین محصول موجود در بازار به شمار می‌رود.

2- انواع شیرآلات بر اساس ساختار:

به‌منظور آنکه بیشتر تناسب و سنخیت میان انواع شیرآلات با مکان نصب و کارایی این تجهیزات برقرار شود، شیرآلات را از بعد ساختاری به‌گونه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌کنند. به‌هرحال نمی‌توان نادیده گرفت که شیرآلات جزء پرکاربردترین قطعات در هر ساختمانی هستند، ازاین‌رو اگر تا نهایت عالی کاربردی نباشند در طولانی‌مدت مشکلات فراوانی را جهت استفاده آن درک خواهیم کرد.

 • انواع شیرآلات توپی:

شیرآلات توپی نوعی از شیرهای بدون واشر هستند که اگر بتوان از خوردگی زودهنگام کلاهک توپی به دلیل اصطکاک با آب صرف‌نظر نمود، به دلیل قابلیت تنظیم شدت فشار و دمای آب با دقتی مضاعف که به مصرف‌کننده می‌دهند، محبوب هستند.

 • انواع شیرآلات دیسکی:

در میان انواع شیرآلات، شیرهای دیسکی با عملکرد بهتر، ماندگاری بیشتر و نیاز کمتر به تعمیرات جزء مرغوب‌ترین اما درعین‌حال گران‌قیمت‌ترین شیرآلات موجود در بازار به شمار می‌روند. به خاطر طراحی مدرن، استفاده از کارتریج تعادل فشار، دسته اهرمی و … برای خریداران جذابیت فراوانی دارند.

 • انواع شیرآلات کارتریجی:

شیرآلات کارتریجی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که کاربر بدون اعمال فشار مضاعف قادر است به کمک اهرم به قطع یا وصل آب بپردازد و به سهولت جریان آب را تنظیم کند. ازاین‌رو در دسته شیرهای دو اهرمی بدون واشر با عملکردی بهینه قرار دارند.

 • انواع شیرآلات فشاری:

اگر در میان انواع شیرآلات موجود به دنبال یک گزینه ارزان‌قیمت هستید، شیرهای فشاری در فهرست ارزان قیمت‌ها به دلیل کارکرد نه‌چندان قابل‌قبولشان جای می‌گیرند. نیاز مبرم به اعمال فشار در هر بار استفاده سبب ساییدگی زودهنگام واشرهای به‌کاررفته در این شیرها شده و تعویض مکرر واشر را می‌طلبد. همین موضوع بر مرغوبیت این کالا تأثیر منفی گذاشته است.

 • انواع شیرآلات لمسی:

شیرآلات لمسی با سنسور حرکتی‌شان در عمل بسیار جذاب هستند و عدم نیاز به لمس، امکان کاهش انتقال آلودگی، سهولت تنظیم دمای آب و … از آن‌ها تجهیزاتی مدرن مطابق با نیازهای نسل‌های نو و متجدد امروزی ساخته است.

نکات مهم و ضروری در زمان خرید انواع شیرآلات:

اگرچه در گام اول باید از میان انواع شیرآلات گونه‌ای را که با خواست و نیاز شما هم‌خوانی دارد را انتخاب نمایید یا به‌عبارت‌دیگر توجه به نوع شیرآلات اولین معیار در زمان خرید محسوب می‌شود اما این ابزار پرکاربرد جنبه‌های دیگری نیز دارد که نباید در زمان خرید مورد غفلت قرار گیرد. بدین ترتیب در قالب یک فهرست کامل به‌تمامی نکات مهم در زمان گزینش این تجهیزات می‌پردازیم.

 1. نکته اول: زیبایی و نوع طراحی متناسب با دکوراسیون مدنظر
 2. نکته دوم: قابلیت ارائه یک مصرف بهینه و صرفه‌جویی در مصرف خانوارها
 3. نکته سوم: توجه به ارتفاع علم شیر به‌منظور ایجاد بیشترین قرابت با نوع کارایی
 4. نکته چهارم: انتخاب شیرآلات باروکش و آبکاری بادوام و مقاوم
 5. نکته پنجم: گزینش رنگ مناسب از میان کروم، برنز، نیکل مات و … باهدف بیشترین تناسب با دکور
 6. نکته ششم: انتخاب نوعی با تمیزکاری راحت برای مکان‌ها با استفاده مکرر

قیمت انواع شیرآلات موجود در بازار:

باوجودآنکه شاید طراحی و نوع کارکرد انواع شیرآلات خیره‌کننده بوده و بتواند توجه‌ها را به سمت خود معطوف سازد، اما به‌راستی معیار مهم قیمت‌گذاری و بودجه خریداران نیز مؤلفه تأثیرگذاری است که همگان به آن عنایت ویژه دارند. بسیاری که جنس باکیفیت و ماندگار برایشان مهم است از همان ابتدا به سراغ شیرآلات لاکچری و لوکس رفته و خیال خود را از بابت متریال، طرح، رنگ و … راحت کرده و شکیل‌ترین نوع را انتخاب می‌کنند. بدین ترتیب با ماندگاری بالا یک صرفه اقتصادی را عاید خود می‌سازند.

 

دیدگاهتان را بنویسید